Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dánsko - základní informace

Dánské království
Hlavní město: Kodaň
Počet obyvatel: 5 447 084
Rozloha: 43 094 km²
Měna: 1 dánská koruna (DKK) = 100 øre
Úřední jazyk: dánština

Vstupní formality a základní informace 
Jak cestovat do Dánska?
Jak cestovat po Dánsku?
Jak cestovat po Kodani?
Stravování
Ubytování
Bezpečnost v Dánsku
Nakupování v Dánsku
Turistické cíle

Vstupní formality a základní informace

Kdy do Dánska?
Klima v Dánsku je mírné a vyhýbají se mu extrémní teploty. Časté jsou však větry a mlhy. Nejvhodnější dobou pro návštěvu je období od dubna do října. V květnu a červnu se celá země zazelená a zaplaví ji květy nejrůznějších barev a tvarů. Počasí je v této době příjemné, není ani příliš horko ani zima a navíc se vyhnete hlavní turistické sezóně, která vrcholí v červenci a srpnu. V těchto letních měsících je v Dánsku nejtepleji, je nejvyšší počet slunečních dnů, ale ulice jsou zaplaveny davy turistů. Zimy jsou zde mírné a deštivé.

Pasy, víza, doklady
Občané České republiky nepotřebují pro vstup do Dánska vízum v případě, jestliže bude doba jejich pobytu kratší než 3 měsíce. Stačí tedy, když budete u sebe mít platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnou zónou.

Zdravotnictví 
Akutní lékařské ošetření v nemocnici včetně léků, je poskytováno cizincům zdarma bez ohledu na jejich pojišťovací situaci. Pokud však navštívíte lékaře v neakutním případě, musíte počítat s příplatkem 250–500 DKK za konzultaci a také 150–300 DKK za léky. Cestující by si měl před cestou vyzvednout u své zdravotní pojišťovny tzv. Evropský průkaz zdravotního pojištění. Nezapomeňte se před cestou dostatečně zásobit léky, které pravidelně užíváte.

Peníze
Ačkoli je Dánsko členem NATO a EU, nepřijalo měnu euro. Dánsku byla udělena výjimka a tak nemuselo přistoupit k zavedení eura jako oběživa.  V dánských firmách se však s eury běžně účtuje, v některých obchodech můžete eury také platit.

Domácí mazlíčci
Abyste mohli do Dánska cestovat i se svým domácím mazlíčkem, musíte mu opatřit vlastní pas platící v členských zemích Evropské unie, tzv. EU Pet Passport. Dále musí být zvíře označeno čipem nebo tetováním a očkováno proti vzteklině nejméně 3 týdny před odjezdem.  Takto mohou cestovat pouze psi, kočky a fretky, ostatní zvířata musejí mít zvláštní povolení od dánského veterináře.  Do Dánska je přísně zakázán dovoz opic. Faerské ostrovy nedovolují dovoz žádného zvířete.

Poloha a přírodní poměry
Dánsko leží v severní Evropě a i přesto, že se nenachází na Skandinávském poloostrově, řadíme ho mezi skandinávské země, z nichž je nejmenší.  K Dánskému království patří také ostrov Grónsko a Faerské ostrovy. Země se rozkládá na Jutském poloostrově a náleží k ní ostrovy Fyn, Sjælland a stovky dalších menších ostrůvků. Omývána je Baltským a Severním mořem a jediným pevninským sousedem je Německo.  Průliv Skagerrak odděluje na severu Dánsko od Norska a na východě průlivy Kattegat a úžina Øresund od Švédska. Země je převážně rovinatá s rozlehlými nížinami, kde průměrná výška nepřesahuje 30 metrů nad mořem. Nejvyššími body Dánska jsou vrchy Møllehøj a Yding Skovhøj měřící 171 metrů nad mořem.  Největší dánskou řekou je 158 km dlouhá Gudenå. Asi 11% území je pokryto převážně listnatými lesy, hojně se zde vyskytují rašeliniště a vřesoviště.

Jak cestovat do Dánska?

Letecká doprava
Do Dánska se nejpohodlněji a nejrychleji dopravíte letecky. Kodaňské letiště má navíc velmi dobré dopravní spojení s centrem metropole. Dalšími mezinárodními letišti jsou Copenhagen, Aarhus a Billund. Pravidelné letecké spojení mezi Prahou a Kodaní zajišťují společnosti ČSA a SAS (Scandinavian Airlines) nebo také nízkonákladové společnosti Sky Europe a Sterling.

Železniční doprava
Nejlepší vlakové spojení z Prahy do Kodaně vede přes německý Hamburk. Nejvhodnějším spojem je EC Porta Bohemica, cesta trvá mezi 13-15 hodinami. Na Faerské ostrovy a do Grónska neexistuje vlakové spojení.

Autobusová doprava
Pravidelnou autobusovou přepravu z České republiky do Dánska zajišťuje několik autobusových soukromých společností, které většinou vyjíždějí několikrát týdně z Prahy. Zajistit si jízdenky můžete například u společnosti Eurolines nebo Student Agency.

Automobilová doprava
Cestovat do Dánska vlastním autem se vyplatí, pokud vás jede více. V tom případě to vyjde levněji, než kdybyste jeli hromadnou dopravou. Navíc je to pohodlné, a můžete si odpočinout, kdekoliv chcete. Nejrychleji se do Kodaně dostanete přes Berlín, Hamburk, Kiel a dánské město Odense. Tuto trasu dlouhou 1200 km ujedete asi za 12 hodin. Mezi jednotlivými dánskými ostrovy se budete muset nechat převážet trajekty. K tomu, abyste mohli vycestovat do Dánska, potřebujete platný mezinárodní řidičský průkaz, technický průkaz a zelenou kartu pojištění.

Lodní doprava
Z České republiky se do Dánska dostanete trajektem, který vyplouvá z Německa. Největší společností zařizující tuto trajektovou přepravu je Scandlines. K nejdůležitějším dánským přístavům patří Arhus, Alborg, Esbjerg, Frederikshavn, Hanstholm, Hirtshals, Grenaa a Skagen

Jak cestovat po Dánsku?

Autem
Dánsko je protkáno množstvím silnic a asi 945 km dálnic, které jsou kvalitní a ve velmi dobrém stavu.  Za silnice ani za dálnice se neplatí žádné poplatky, pouze na dvou mostech je vybíráno mýtné. Maximální povolená rychlost v obci je 50 km/h, mimo uzavřené obce pak 80 km/h a na dálnici by rychlost neměla překročit 110 km/h. Povolené množství alkoholu v krvi je téměř neuvěřitelných 0,8 promile. V autě je povinné používat bezpečnostní pásy a děti do 3 let musí být upoutány na autosedačce. Motorová vozidla musí mít povinně rozsvícená světla ve dne i v noci. Po celé zemi je rozeseto množství čerpacích stanic, z nichž některé mají otevřeno 24 hodin denně.

Autopůjčovny najdete v každém větším městě, většinou u nádraží nebo na letišti. Funguje zde spousta mezinárodních společností, jako je Avis, Herz apod. Vždy si projděte nabídku každé společnosti, jelikož jejich ceny se mohou výrazně lišit. Některé mají v nabídce dokonce možnost zapůjčení vozidla v jednom městě a jeho odevzdání ve městě jiném. Pokud si připlatíte, můžete si zapůjčit vozidlo i s anglicky hovořícím řidičem.  Aby vám bylo vozidlo zapůjčeno, musíte mít minimálně 21 – 28 let, to závisí na společnosti a na druhu vozidla, které si chcete pronajmout.

Nedoporučuje se zajíždět autem do hlavního města, jelikož tam bývá velký problém s parkováním.

Autobusem
Autobusová dopravní síť je v zemi velmi hustá. Zajišťují ji státní i soukromé společnosti, jejichž autobusy jezdí v čas a navazují většinou na vlakové spoje. Jízda autobusem vás v Dánsku vyjde podstatně levněji než jízda vlakem, můžete také využít řady slev. Obzvláště pokud jste studenti, vyjde vás jízdné na pár korun.

Letadlem
Vnitrostátní leteckou přepravu po Dánsku zajišťuje letecká společnost Danair a SAS. Většina letů odlétá z hlavního města Kodaně, které je centrem vnitrostátní přepravy. Délka vnitrostátních letů je od 25 do 45 minut. Z Kodaně se letadlem dostanete do těchto dánských měst: Aalborg, Arhus, Billund, Esbjerg, Karup, Skive, Sonderborg, Thisted, Vojens, Odense a Ronne. Z Dánska bývá zajišťováno také pravidelné letecké spojení s Grónskem (Nuuk) a Faerskými ostrovy (Vagar). Na Faerské ostrovy létá společnost Maersk Air.

Vlakem
Železniční doprava je v Dánsku zajišťována Dánskými státními drahami a několika dalšími soukromými společnostmi. Jelikož je v zemi dostatečně hustá železniční síť, dostanete se vlakem téměř všude. V zemi je 2745 km železnic. Moderní meziměstské vlaky jezdí co hodinu mezi všemi většími městy. Rychlíky IC a EC jsou pohodlné, čisté a rychlé. Je třeba si na ně dopředu rezervovat jízdenky. Dánské vlaky se dělí na první a druhou třídu, jezdí zde také noční lůžkové vlaky. Cestující mohou využít řady slev, které dánské železnice poskytují, jinak je vlaková doprava poměrně drahá, stejně jako v ostatních skandinávských zemích.

Trajektem / lodí
V Dánsku je v denně provozu kolem 45 trajektových linek, které zajišťují přepravu mezi různými částmi země.  Trajekty jsou zde neodmyslitelnou součástí dopravy, bez nich by to v tomto přímořském státě se stovkou ostrovů nefungovalo. Hlavní trasa zvaná Great Belt Lin vede mezi dánskými ostrovy. Nejfrekventovanější spojení jsou mezi přístavy Kalundborg a Arhus, Ebeltoft a Sjallands Odde a mezi Ronne a Kodaní. Celkově je v zemi kolem 500 přístavů.

Jak cestovat po Kodani?

Autobusem a příměstskou dopravou
Příměstská doprava neboli S-train je nejvytíženější a nejpoužívanější dopravní prostředek v Kodani. Spolu s autobusy jezdí od 5 hodin ráno do 0:30 hodin v noci. Jízdenky si můžete zakoupit v automatu, na stáncích, v trafikách i u řidiče autobusu, ale ta vás vyjde trochu dráž.

Ferry
Pro cestování v Kodani jsou velmi důležité také žluté vodní autobusy, tzv. Ferries. Po kodaňském přístavu přepravují cestující 2 linky vybavené pohodlnými sedačkami, otevřenou terasou odkud se cestující mohou kochat ruchem města. V těchto vodních autobusech platí obyčejná jízdenka městské hromadné dopravy, raději si však kupte u stánku, protože u řidiče by vás vyšla mnohem dráž.

Metrem
Moderní plně automatické lehké metro jezdí na dvou linkách podzemím hlavního města Kodaně a vystavěno bylo teprve v roce 2002. Dnešní síť metra měří 16,5 km a celkově má 17 stanic, 9 v podzemí a 8 na povrchu. V následujících letech se počítá ještě s výstavbou okružní trasy a s prodloužením tras stávajících. Plánuje se, že plně dobudováno bude až v roce 2012. Provoz metra je plně automatický, to znamená, že jednotlivé linky metra jezdí bez strojvedoucích a funguje zde bezobslužný provoz. Vlaky jezdí v intervalu asi 2 minut. Metro v Kodani je čisté, bez projevů vandalismu a cesta s ním je velice příjemná. Metro je v provozu každý den od 5 hodin od rána do půlnoci.

Taxi
V Kodani se nachází 5 hlavních společností provozující taxi službu. Tyto licencované taxíky si můžete objednat buď telefonicky, nebo si je zastavit mávnutím ruky. V některých vozech dokonce přijímají kreditní karty. Taxikáři v Dánsku nepočítají se spropitným, je zvykem zaokrouhlovat výslednou částku nahoru.

Na kole
Snad nejoblíbenějším způsobem přepravy v Kodani a mnoha dalších dánských městech je jízda na kole. Na kole se zde jezdí ve dne, v noci a za každého počasí. Jeho výhodou je to, že se s ním dostanete úplně všude a nezdržují vás žádné dopravní zácpy či výluky spojů. Funguje zde systém půjčování kol na dvacetikorunovou minci. Kola se půjčují u stojanů, kde je později zase vrátíte. Součástí kola je také plánek města s vyznačenými stanovišti, kde můžete kolo zanechat.

Stravování

Dánská kuchyně
Dánská kuchyně sice nepatří mezi ty světově vyhlášené, ale to neznamená, že není chuťově výtečná a zajímavá. Hojně užívaným masem je samozřejmě rybí, jelikož je Dánsko přímořský stát, ale v oblibě mají Dánové také hovězí, vepřové a kuřecí. Na talíři se také často objevují husy a kachny. Mořské ryby se v Dánsku obvykle vaří a pak se podávají s ústřicovou omáčkou, nebo hořčicí, nebo jen polité máslem. Výjimkou však nejsou ani ryby dušené, pečené a smažené. Dánsko je navíc největším chovatelem prasat v Evropě. Nejčastější přílohou k jídlům bývají brambory a zelenina. Dánové také vaří polévky, tradiční je polévka z piva a drůbků, zjemněná smetanou, nebo máslem a žloutky a různě ochucená. Někdy do ní přidávají ještě strouhaný či krémový sýr. Tradičním dánským pokrmem je smorrebrod, což je bohatě obložený sendvič s masem nebo dary moře, bohatě ozdobený zeleninou, vejci a dalšími přísadami. Specialitami dánské kuchyně jsou obložené chlebíčky, vařené nebo karamelizované brambory, vařené červené zelí, pečené vepřové nebo kachní maso.

Ráno Dánové pojídají vydatné snídaně, většinou jsou to vejce na slanině, ovesná kaše se smetanou, mléko, nebo bílá káva. Oběd pak bývá střídmější, obvykle jde o obložené chleby se šunkou, sýry, paštikou, rostbífem, nebo s plátky lososa nebo úhoře. Hlavním jídlem během dne je večeře, která je tvořena polévkou, rybou nebo masem s brambory, bramborovou nebo pohankovou kaší, rýži, zeleninou, nebo luštěninami, dále sýrem, kompotem, ovocem a zeleninou ve formě salátů.  Dánsko je také známo jako země, kde se vyrábějí výborné sýry, proto jsou neodmyslitelnou součástí dánského jídelníčku zejména při večeři. Vyrábí se zde sýry tvrdé, tavené, krémové s různými přísadami. Dánové si po večeři neodpustí nějaké to sladké, oblíbené jsou mandlové věnečky, čokoládový koláč s mandlemi, pudinky s ořechy, koláče se skořicí a cukrem, listové těsto s pudinkem a ananasem a mnoho dalších. Naprosto vynikající a neodolatelná je i dánská zmrzlina.

Dánské restaurace
Ceny potravin v obchodě i v restauraci jsou dosti vysoké. Dánsko totiž patří mezi nejdražší země v Evropě. Vybrané druhy jídla a pití, jako je například maso, sýry, mléčné výrobky, pečivo, nebo pitná voda jsou o 42 % dražší, než je průměr Evropské unie. Mezi nejlevnější a bohužel také dosti oblíbené patří restaurace typu fast food, na každém rohu tak naleznete malý stánek s nabídkou snad dvaceti druhů párků. Pokud si budete chtít v restauraci objednat pivo, počítejte asi s 30 dánskými korunami, což je dvoj nebo trojnásobek ceny za pivo v Německu nebo Anglii. Dánové se proto raději než v hospodách scházejí doma, kde si mohou v klidu popíjet levněji nakoupené pivo nebo červené víno. Ceny za hlavní chody se pak šplhají do astronomických hodnot, které nejsou pro českého turistu (někdy ani pro britského) přijatelné. Restaurace si mohou dovolit pouze zámožnější návštěvníci, provozovny bývají čisté, upravené a jídlo velmi chutné.

Dánské nápoje
Národním nápojem je pivo a mezi nejznámější značky patří Carlsberg a Tuborg. Oblíbeným nápojem je glög, což je nápoj z vodky, cukru, oříšků, kandovaného ovoce, hrozinek a koření. Dánským národním alkoholickým nápojem je však Gammel Dansk Bitter Dram, který se řadí mezi kořeněné bittery. Z koření, ovoce a bylin z téměř celého světa, jako je zázvor, badyán, pelyněk a různé druhy bobulovin, se vyrábí lihovina Dalby obsahující 38% alkoholu. Pije se ke snídani, k obědu či ke kávě. Dánové jsou rovněž milovníky kávy, kterou popíjí kdykoliv během dne a v různých formách.  Obvyklým nápojem je i kávový punč.

Ubytování
Hotely v Dánsku jsou stejně jako u nás rozděleny podle vybavenosti a poskytovaných služeb do jednotlivých kategorií označených určitým počtem hvězdiček od 1 do 5. Kromě luxusních 5 hvězdičkových hotelů najdete v Dánsku také starší a skromnější hotely poskytující rovněž určitý komfort a čistotu. V ceně ubytování v hotelu je většinou zahrnuta i snídaně. V blízkosti téměř každého města se nachází kempy, které se podle vybavenosti dělí rovněž do pěti kategorií. Po celém Dánsku je jich rozeseto kolem 500. Kempování a stanování ve volné přírodě je zakázáno stejně tak jako rozdělávat oheň. Levné ubytování poskytují mládežnické ubytovny neboli hostely, kterých je v zemi 128. Jedná se sice o ubytovny pro mládež do 26 let, ale ubytovat se tam může v podstatě kdokoliv, třeba rodina s dětmi. Pokoje bývají zařízeny pro nocleh více lidí, také sprchy a toalety jsou společné na patře. Během hlavní letní sezóny je nutné mít včasnou rezervaci. V Dánsku se můžete ubytovat také v soukromí nebo na farmách a statcích, jejichž popularita neustále roste. Cena se odvíjí od dané lokality, termínu a počtu osob. Pronajmout si můžete také letní prázdninový dům, jehož kapacita bývá alespoň 6 osob. Takovéto domy se nachází hlavně na pobřeží Jutského poloostrova, bývají však zamluveny již na několik let dopředu.

Bezpečnost v Dánsku
Dánsko je pro turisty velice přívětivou zemí a nehrozí jim zde žádné vážné nebezpečí. Pouze v některých čtvrtích Kodaně si v noci dejte větší pozor, vyhýbejte se osamělým uličkám, a pokud je to možné, choďte alespoň ve dvou. Turisté se mohou v Dánsku stát obětí drobných krádeží, proto si hlídejte svá zavazadla, doklady, peněženku a ostatní osobní předměty. Lidé jsou v Dánsku jinak velmi přívětiví, milí a ochotní vám kdykoliv poradit.

Nakupování v Dánsku
Obchody v Dánsku mají otevřeno ve všední dny od 10 hodin do 17:30 hodin, v pátek do 19 hodin. Otevřeno je také v sobotu, ale pouze do 12:30 hodin. Ve větších městech a obchodních centrech je otevírací doba o několik hodin delší. Ve většině obchodů s potravinami nejde platit našimi kartami. Typickými dánskými suvenýry jsou šperky z jantaru, dánské sýry, pivo Tuborg a Carlsberg, výrobky ze stříbra, keramiky a ručně foukané sklo.

Turistické cíle

Kodaň
Hlavní město Dánska bylo založeno roku 1043 jako malá rybářská vesnička pod jménem Havn. Na přelomu 12. a 13. století se začala rozvíjet jako obchodní středisko a to také přispělo k přírůstku obyvatel, kterých zde brzy žilo kolem 4000. Kodaň se tak stala největším městem v této části země. Tento rychlý rozvoj se však mnohým lidem nelíbil a tak byla na Kodaň vyslána výprava, která ji následně těžce poškodila. Teprve Erik VII. Pomořanský v roce 1416 vynesl Kodaň znovu na výsluní a udělal z ní rezidenční město. V průběhu 17. století bylo ve městě vystaveno mnoho krásných barokních budov, které ho dodnes zdobí. Po několika přírodních pohromách v 18. století bylo historické centrum města téměř celé zničeno, dílo zkázy pak bylo doděláno během druhé světové války, kdy bylo zničeno mnoho dalších unikátních budov.  Dnes je Kodaň již znovu v celé své kráse a pohltí vás svou jedinečnou poklidnou atmosférou.  Není uspěchaná ani hektická, na každém kroku vás lákají k zastavení nejrůznější restaurace, bary nebo kavárny, kde si lidé v klidu popíjejí kafe a pročítají noviny.

Jednou z nejznámějších památek v Kodani je královský palác Amalienborg slot, jenž je hlavním sídlem královské rodiny a také největším komplexem budov v rokokovém stylu v celém Dánsku. Čtyři jeho paláce byly vystavěny v polovině 18. století. V královském paláci bylo v roce 1994 otevřeno muzeum, kde si mohou návštěvníci prohlédnout jeho interiéry. Vystaven je originální nábytek, galerie s oděvy, doplňky a vše je pečlivě naaranžováno. Další významnou památkou je zámek Rosenborg, který se začal stavět v roce 1605. Zámek je postaven z cihel ve stylu holandské renesance. Kolem zámku byl vystavěn vodní příkop s padacím mostem a krásnou francouzskou zahradou nazývanou Kongens have. Sídlem parlamentu se stal zámek Christianborg slot stojící na místě bývalého hradu.  Jednou z nejkrásnějších staveb Kodaně je burzovní palác Borsen ve stylu holandské renesance stojící na ostrově Slotsholmen. Symbolem Kodaně je socha Malé mořské víly sedící u pobřeží na jednom z balvanů. Sochu z bronzu vyrobil v roce 1913 sochař Eriksen. Socha se stala nejfotografovanějším objektem v Kodani. V Kodani můžete navštívit také nejstarší zábavní park na světě – Tivoli, který byl založen již v roce 1843. Největším náměstím je Kogens Nytorv, které je kruhového půdorysu a ústí do něj 11 ulic. Na něm najdeme budovu novorenesanční budovu Národního divadla z roku 1874, obchodní dům Magazín du Nord z roku 1894 a také luxusní hotel d'Angleterre. Uprostřed náměstí stojí kopie jezdecké sochy krále Christiana V.

Kodaň je domovem nepřeberného množství větších či menších muzeí a galerií. Za vidění stojí například Muzeum pohádek Hanse Christiana Andersena, Poštovní a telefonní muzeum, Geologické muzeum, Dánské židovské muzeum nebo Muzeum dánského designu. Mezi moderní městské stavby řadíme budovu knihovny Black Diamond a také novou budovu Opery. Významnými církevními stavbami města jsou kostely Frederiks Kirke a Vor Frelsers Kiele. Překrásná je budova radnice dominující Radničnímu náměstí. Je postavena v kombinaci stavebních stylů a má extravagantní výzdobu interiéru. V jejím předsálí se nachází unikátní hodinový stroj, který je obdobou pražského orloje. Kodaň si turisté oblíbili také proto, že je zde možnost podnikat dlouhé procházky městem, například pěší zónou Stroget s množstvím obchůdků a restaurací nebo v některém z mnoha městských parků. Dobře se relaxuje také v přístavu Nyhavn.

Alborg
Alborg je čtvrtým největším městem v Dánsku a oplývá množstvím zajímavých historických památek, i přesto, že byl za druhé světové války značně poškozen. Město se rozkládá v Severním Jutsku a žije zde kolem 150 tisíc obyvatel. V 17. století byl Alborg důležitým městem Jutského poloostrova. V jeho centru najdeme největší světskou renesanční stavbu celé Skandinávie - kamenný dům Jense Banga postavený v první polovině 17. století a pyšnící se pěti patry. Na fasádě domu je patrný vliv nizozemské architektury. Důležitou památkou je původní románský kostel Dóm sv. Buldofa postavený z kamenných kvádrů. Z kostelní věže se každý den mezi 9 a 22 hodinou ozývá zvonkohra. Ve městě najdete několik muzeí, z nichž nejzajímavější je Alborg Historiske Museums, které nabízí k vidění mnoho expozic. Ve městě se nachází také ještě skanzen, zoologická zahrada, parky a 55 metrů vysoká rozhledna. Město proslulo také výrobou kmínového likéru, známého Alborského Aguavitu.

Legoland
Legoland je po Kodani druhou nejnavštěvovanější a nejpřitažlivější lokalitou v Dánsku. Stavebnici lego vymyslel ve 30. letech 20. století dánský truhlář Ole Kirk Christensen. Jeho syn později začal pracovat s plastem a v roce 1949 byla odlita první plastová stavebnice lego. Tento velký zábavní park firmy Lego nedaleko městečka Billund byl postaven již v roce 1968 na ploše 100 hektarů. Zkratka Lego pochází z dánského slova Leg Godt, což znamená „dobře si hrát“. Aby mohlo být vystavěno do dnešní podoby, muselo na něj být použito 33 miliónů lego kostiček, ze kterých jsou zde vyrobeny zmenšené stavby nejrůznějších světově známých budov. Legoland každoročně přiláká několik miliónů návštěvníků z celého světa. Přijíždějí sem hlavně rodiny s dětmi, ale na své si zde přijdou i dospělí. Park je protkán sítí vodních kanálů, jimiž projíždějí dvoumístné čluny na elektrický pohon. Legoland si mohou návštěvníci prohlédnout i z panoramatické rozhledny Legotop či z jediné jednokolejnicové dráhy v Dánsku.

Århus
Druhé největší město Dánska a hlavní centrum Jutského poloostrova obývá asi 275 tisíc obyvatel. Nachází se zde také druhý největší přístav v zemi a díky množství historických památek a kulturních zařízení se stal turisticky vyhledávanou lokalitou. Město má příjemnou a klidnou atmosféru, na každém kroku vás lákají k posezení kavárny a restaurace, odpočinout si můžete v některém z městských parků nebo u pobřeží na čerstvém vzduchu. Århus se pyšní bohatou historií i když jsou budovy v centru města postaveny v seversky strohém stylu. Starý Århus se nachází severně od Store a Lille Torv a nejstarší části se přezdívá Latinská čtvrť. Dominantou je biskupský kostel Århus Domkirke, jenž byl v 15. století přestavěn ve stylu cihlové gotiky. Jeho chrámová loď má 93 metrů a je tak nejdelší v celém Dánsku. Uchovány jsou zde také největší dánské varhany se 6352 píšťalami. Další významnou stavbou je gotický chrám Panny Marie ze 12. století, pod kterým byly nalezeny zbytky původního kostela z roku 1060, jenž je dnes již restaurován. Na náměstí sv. Klimenta navštivte Vikingské muzeum a zbytky vikinského valu. Za vidění stojí také Den Gamle By, což je soubor 65 starých domů nedaleko botanické zahrady. Hrázděné a měšťanské domy sem byly přivezeny z celého Dánska. V jejich okolí stojí větrné a vodní mlýny, do nichž mohou návštěvníci nahlédnout. Na jihu Århusu se rozkládá královské letní sídlo, zámek Marselisborg s rozlehlými zámeckými zahradami, které jsou přístupné veřejnosti. Najdeme zde také monumentální památník z roku 1934 vystavěný na počest dánských vojáků, kteří padli ve druhé světové válce. Asi desetina obyvatel města je tvořena studenty místní univerzity, jejíž budovy se začaly stavět v roce 1933 a typické jsou pro ně žluté cihly. Nedaleko univerzity je možno navštívit Dánské muzeum tisku, Přírodovědné muzeum nebo Umělecké muzeum.

Horsens
Převážně průmyslové město ležící na konci Horsenského zálivu je známé díky svému bohatému kulturnímu i sportovnímu vyžití a místní univerzitě. Město navíc obklopuje překrásná krajina přírodní rezervace Norrestrand. V historickém centru města najdeme řadu památek, jako například kostel Spasitele z přelomu 12. a 13. století, jenž je ojedinělou stavbou v oblasti severně od Alp. Unikátní je na něm zejména dvojitá řada sloupů. Tehdejší hrázděné budovy a zámek Bygholm se proměnily v hotely. Podívat se můžete také do staré věznice, kde se v roce 1892 konala poslední poprava sekerou. Město Horsens je také rodištěm slavného mořeplavce a objevitele Vituse Beringga, který dokázal, že Asie a Amerika jsou od sebe navzájem odděleny, jelikož objevil a pojmenoval Beringův průliv, Beringovo moře a úžinu. V areálu bývalé elektrárny v přístavu se nachází Dělnické, řemeslnické a průmyslové muzeum. Nyní je Horsens také dynamicky se rozvíjejícím obchodním centrem, které nabízí široké spektrum specializovaných obchodů, restaurací, barů a kaváren. Hezky se zde snoubí nová moderní zástavba a ochrana historických architektonických památek. V roce 2002 bylo dokonce vyhlášeno „městem roku“ s výbornými stavitelskými výsledky. Pravidelně se zde pořádají rytířské turnaje, pouliční divadlo, zábava i koncerty i středověké svatby.

Kolding
Na jižním pobřeží dánského poloostrova Jylland najdeme přístavní městečko Kolding. Město je významné především tím, že se zde nachází jedna z největších a nejkrásnějších botanických zahrad v celé Skandinávii. Zahrada nabízí přes 2000 druhů květin a keřů z celého světa. Také se zde rozkládá růžová zahrada s růžovými keři a největším bambusovým lesem v severní Evropě. Milovníci bylinek by určitě neměli vynechat návštěvu bylinkové zahrady.

Ribe
Ribe je považováno za nejstarší město v Dánsku, jelikož má dlouhou historii a první zmínka o něm sahá až do doby vikingské. Mezi nejvýznamnější památky patří zřícenina královského hradu, v jehož areálu najdeme pomník dánské královny Dagmar a románská katedrála. Kolem 1000 starých středověkých domů je zapsáno na seznamu památkové péče. Turisté procházejí dlážděnými uličkami a mohou se projet kočárem taženým koňským povozem. Připadá vám, že se ve městě před mnoha lety zastavil čas, protože středověk zde na vás dýchá ze všech stran. Každý večer zde dokonce ulicemi prochází ponocný. Na hlavním tržišti Torvet se tyčí jedinečný pětilodní chrám v Dánsku, románsko-gotický dóm Ribe Domkirke z 12. století. Při návštěvě města určitě nevynechejte prohlídku Archeologického a Uměleckého muzea.

Skagen
Skagen je nejseverněji položené dánské město ležící v místě, kde se setkávají vody Skagerraku a Kattegatu a zdejší břehy jsou omývány jak mořem Baltským tak i Severním. Tím v moři vzniká výběžek nazývaný Grenen, jenž se neustále prodlužuje směrem na východ.  A právě jeho překrásná písečná pláž táhnoucí se daleko do moře sem přitahuje davy turistů. Skvělým zážitkem je procházka naboso po pláži nebo projížďka malým vláčkem na pneumatikách, který se nazývá Sandormen. Na pláži pod obrovským balvanem je ukrytý hrob dánského básníka Holgera Drachmanna. Kromě něj se ve Skagenu usadilo mnoho dalších umělců z celého Dánska, jejich díla a tvorbu si můžete prohlédnout ve Skagenském muzeu. U Skagerraku se nachází tzv. Starý Skagen, který je plný obchůdků se suvenýry, restaurací a kaváren. V okolí města je k vidění několik majáků, které byly vystavěny na počátku 20. století a sloužily jako orientační body. Nachází se zde i místní rarita, tzv. vahadlový maják.

Helsingorn
Na severu ostrova Sjaeland se nachází město  Helsingorn, na jehož okraji se vypíná jedna z nejvyhledávanějších památek celého Dánska, hrad Kronborg. Založil jej Erik Pomořanský a v 16. století ho Frederik II. nechal přestavět ve stylu holandské renesance. Hrad se svými děly střežil Oresundskou úžinu a hlídal lodě, které chtěly proplout bez zaplacení. Dlouhou dobu byl pak hrad využíván jako kasárna a v 30. letech 20. století byl zrekonstruován. Návštěvníci mohou obdivovat hradní interiéry spolu s největším banketním sálem v severní Evropě. Součástí výzdoby bylo původně 40 gobelínů s vyšitými podobiznami stovky dánských králů. Po velkém požáru však byly tyto jedinečné gobelíny zničeny a zbylo jich jen sedm. S průvodcem si můžete prohlédnout také hradní kasematy, jež sloužily jako skladiště potravin, nebo jako vězení. Součástí hradu je také muzeum mořeplavby mapující historii a vývoj mořeplavby za posledních 600 let. Právě na tento hrad umístil William Shakespeare děj jednoho ze svých nejznámějších dramat Hamleta. Také proto se zde každoročně konají festivaly s inscenacemi této hry.

Jelling
Vesnice Jelling na první pohled nevypadá nijak zajímavě, avšak právě zde mělo sídlo mocné vikinské království, po kterém zde zůstalo množství cenných památek. Z toho důvodu byl Jelling v roce 1994 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Zdejší nepatrné kopečky jsou totiž největší známé vikinské pohřební mohyly a před kostelíkem s místním hřbitovem se nachází vzácné runové kameny, které byly objeveny před 400 lety. Pod podlahou zdejšího bílého kostelíku našli archeologové hrob a zbytky původního kostela pocházející z dob Vikingů. V místním Moderním muzeu si můžete prohlédnout expozici s názvem Královský Jelling, které seznamuje návštěvníky s historií i archeologickými vykopávkami z oblasti.

Ostrov Mon
Ostrov je jedinečným místem s překrásnými plážemi, přírodou a průzračně čistou vodou, kde svou inspiraci našlo mnoho umělců. Nejznámější částí ostrova je jeho východní pobřeží, kde se do moře svažují až stometrové křídové útesy zvané Mons Klint. Do této oblasti každoročně směřují davy turistů, pro které je zde připraveno i dostatečné zázemí. Najdou zde kavárny, obchody se suvenýry, sociální zařízení i parkoviště pro dostatečné množství vozidel. Vydat se mohou na nejznámější vyhlídkové trasy různých délek a obtížností nebo navštívit zdejší velké muzeum. Útesy zde odolávají vlivu moře a větru, ale ne vždy tento nápor vydrží. Naposledy se v roce 1988 zřítil nejvyšší vrchol Sommerspiret, který byl přes sto metrů vysoký. Na severním výběžku Mons Klint se nachází romantický zámek Liselund z poloviny 19. století. Dnes je z něj hotel a restaurace, ale za návštěvu stojí alespoň k němu přilehlé parky.

Bornholm
Na ostrově Bornholm ležícím v Baltském moři žije kolem 43 tisíc obyvatel, kteří se živí především rybolovem, farmařením a v letních měsících se zdrojem jejich příjmů stává také cestovní ruch. Za návštěvu na ostrově stojí staré vnitrozemské město Akirkeby. Místní kostel byl založen v roce 1170 a pyšní se křtitelnicí z pískovce a ukazuje 10 výjevů z Nového zákona. Oproti tomu zde najdeme také jeden z nejmodernějších dánských kostelů – Rosanskranskirke postavený v roce 1932. Největším městem ostrova Bornholm je Ronne, které může návštěvníkům nabídnout spoustu historických památek a dalších zajímavostí. Například je zde k vidění kolem 300 hrázděných a dřevěných budov. Na ostrově je rozeseto mnoho opevněných a středověkých kostelů a pevností.

Odense
Dánské město Odense leží na ostrově Fyn, jehož je také správním střediskem. Po Kodani je Odense druhé nejznámější město Dánska a rodiště spisovatel Hanse Christiana Andersena. Proto se v Odense točí vše podle něj, najdete zde jeho muzeum, rodný dům i oblíbenou kavárnu. Stará městská část je velmi pěkná a zachovalá. V městské pěší zóně naleznete kavárny, pekárny, obchůdky se suvenýry a s trendovou módou. Pokud si budete chtít odpočinout od ruchu města, zajděte se projít podél říčky Odense Å nebo do parku H. CH. Andersena, který zdobí jeho socha. Na jihu města se nachází skanzen Den fynske Landsby, zoologická zahrada a sídlo Jihodánské univerzity.

 
 

Náš tip

Srí Lanka - sen cestovatelů 2025

Srí Lanka - sen cestovatelůNeváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia

USA - velký okruh s Yellowstonem

Velký okruh po USAObjevte největší lákadla západu USA - 10 národních parků a města Los Angeles, Las Vegas, San Francisco a Salt Lake City. Zájezd i pro seniory! CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko